Moje hobby - prawo

Konstytucja RP

Jestem urodzonym legalistą. I już. Nie jest z tym łatwo, ale przyzwyczaiłem się.

Zamieszczam tu trochę materiałów zgromadzonych przeze mnie podczas zapoznawania się z obowiązującym mnie prawem w różnych dziedzinach życia.
W przypadkach, gdy nie znajduję tekstów ujednoliconych czasami próbuję robić je sam. Na szczęście, przynajmniej odnośnie ustaw (i niestety często z pewnym opóźnieniem), robią to pracownicy Internetowego Systemu Aktów Prawnych przy Sejmie RP.

Na stronach Ministerstwa Finansów można było kiedyś przeczytać:
Teksty aktów prawnych zamieszczonych w dziale "Podatki" mają charakter jedynie informacyjny i nie stanowią źródła prawa. Część aktów prawnych może nie uwzględniać wszystkich nowelizacji.
A na Sejmowym serwerze aktów prawnych:
ISAP nie jest źródłem prawa a elektroniczna wersja tekstów ujednoliconych ustaw opracowywanych w KS może być dla naszych użytkowników jedynie materiałem informacyjnym i pomocniczym..
Proszę nie okazywać zawartym tu materiałom większego zaufania, niż gdyby były na powyższych serwerach happy smiley.
Uruchomiono Rządowe Centrum Legislacji, które publikuje oficjalne, elektroniczne wersje Dzienników Ustaw i Monitora Polskiego.
Od 1 stycznia 2010 są one pełnoprawnym źródłem prawa.

Ale piszą tak: Należy jednocześnie podkreślić, że teksty ujednolicone mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy. Tekstami prawnie wiążącymi są wyłącznie teksty aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020, 14:17.